Tegyük fel hogy menni kell. Mert ne legyen, de mégis van ilyen. És akkor utolér a pánik hogy azt sem tudod mit csinálj, mire számíts, mi vár rád. A következő kérdésekről Dr. Balogh Réka, a pécsi Gyerekklinika orvosa írja le nektek, mi is vár a pécsi gyereksürgősségin, milyen változásokat hozott a COVID a gyerekellátás menetében.
Na de hol is van a Gyerekklinika?
A Pécsi Gyermekklinikának két telephelye van. A Nyár utcában került elhelyezésre a Fertőző Osztály, a József Attila utcában pedig – a Sebészeti osztály kivételével – a szakrendelések és a fekvőbeteg osztályok működnek. Ezen a helyen látja el munkáját a gyermek Sürgősségi Osztály, valamint vele szorosan együttműködve a Belgyógyászati Ambulancia is.
(2021. decemberétől átmenetileg – a felújítási munkálatok idejére – a Manuális Tanszékünk, vagyis a Sebészeti Ambulancia, a Sebészeti Osztály, illetve a fül-orr-gégészeti műtéti beavatkozások az Akác utcába ( régi Honvéd kórház) kerültek áthelyezésre.)
Gyermek Sürgősségi Osztályunkon olyan gyermekek ellátását végezzük, akiknél hirtelen fellépő tünetek jelentkeznek és a sürgős terápia elmaradása tartós egészség-károsodáshoz vezetne.
Itt a beteg „arany órája” kulcsszerepet játszik, ezért a nálunk megjelenő gyermekeket egy úgynevezett triázs rendszer alapján osztályozzuk.
"Háziorvos olyankor kér tőlünk segítséget, és utalja be a gyermeket hozzánk, ha további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához, vagy a betegség elhúzódó és/ vagy olyan súlyos, hogy kórházi ápolást igényel a gyermek ellátása"
Mit jelent a triázs?
Ez a rendszer a beteg állapotától, a tünetek súlyosságától függően határozza meg a várakozási időt az ellátásig, mely az azonnali terápiától akár 2 óráig is terjedhet. Ez azt jelenti tehát, hogy az ellátás nem érkezési sorrendben, hanem a gyermek állapotától függően történik.
És akkor csak úgy odamegyünk, vagy kell előtte máshova is menni?
A gyermek előzetes háziorvosi vizsgálatot követően, háziorvosi beutalóval is érkezhet a klinikára. Ilyen esetekben hétköznap, munkaidőben (7:30-15:00-ig) a Belgyógyászati Ambulancia fogadja a beteget. Háziorvos olyankor kér tőlünk segítséget, és utalja be a gyermeket hozzánk, ha további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához, vagy a betegség elhúzódó és/ vagy olyan súlyos, hogy kórházi ápolást igényel a gyermek ellátása. Ilyen esetekben a háziorvos a gyermek osztályos felvételét kéri.
Mindig ugyan oda kell menni? Hol történik az ellátás munkaidőben és ügyeleti időben ?
Hétköznap, munkaidőben (07:30-15:00) a beutalóval vagy beutaló nélkül, szülővel érkező betegeket elsősorban a Belgyógyászati Ambulancia látja el, míg a mentővel érkező gyermekek ellátása a Sürgősségi osztályon történik. Ügyeleti időben (hétköznap 15:00-másnap reggel 07:30-ig, valamint hétvégén és ünnepnapokon) a Belgyógyászati Ambulancia helyén működik a Központi Gyermekháziorvosi ügyelet, ahol a beutaló nélkül, de nem mentővel érkező gyermekeket látják el. A mentővel, vagy beutalóval érkező (vidéki/ kistérségi ügyeletről érkező) betegek ellátása a Sürgősségi Osztály feladata.
Najó, lássuk akkor ezt mégegyszer...
Belgyógyászati Ambulancia
Sürgősségi Osztály
Központi Gyermekháziorvosi ügyelet (Belgyógyászati Ambulancia helyén)
Sürgősségi Osztály
Kik dolgoznak ezeken az osztályokon?
Mind a Sürgősségi Osztályon, mind pedig a Belgyógyászati Ambulanciánkon szakorvosi felügyelet mellett rezidens orvosok, és szakképzett gyermekápolók dolgoznak.
Milyen vizsgálatok történnek meg minden esetben?
Minden betegnél először paraméterezés történik. Ilyenkor megmérik a gyermek vérnyomását, megszámolják a légzésszámot, az oxigén szaturációt és hőmérsékletet mérnek. Ezek mind nem invazív, tehát fájdalmatlan vizsgálatok. A beteg általános állapota és a mért vitális paraméterek alapján történik a betegek triázsolása, osztályozása. Ezt követi a beteg gyermek vizsgálata és a szülő kikérdezése.
Milyen vizsgálatok várhatók még ezenfelül?
Amennyiben szükséges, vérvétel is történik. Ilyenkor leggyakrabban a vérképet, fertőzésre utaló, gyulladásos értéket, máj-és vesefunkciót, valamint elektrolitokat nézünk. Ezen felül légúti és hányós-hasmenős betegség esetén vérgáz vizsgálat is történik, szintén vérvétel során. A laborvizsgálati eredmények általában 1,5-2 óra alatt elkészülnek, a vérgáz eredmény néhány perc alatt megvan. Ezenfelül számos, kiterjesztett labor vizsgálatra van lehetőség, amennyiben ez szükséges.
A leggyakoribb kiegészítő vizsgálatok még a különböző képalkotó vizsgálatok, mint például az ultrahang, röntgen, MR, CT. Mindegyiknek más és más az indikációja. (tehát hogy mikor melyik javasolt – a szerk.)
Jó tanács: tervezett ultrahang vizsgálatra érkezzenek éhgyomorra és telt hólyaggal a gyermekek (ez alól természetesen kivételt képeznek a csecsemők) vagyis vizsgálat előtt egy órával már ne egyen, vagy menjen el pisilni a gyermek.
Szükség esetén fülészeti és kardiológiai szakvizsgálatot is végeztetünk, ügyeleti időben azonban ezekre csak súlyos, akut esetben van lehetőségünk.
COVID különkiadás...
Sajnos a Gyermekklinikát sem kerülte el a pandémia, ezért nálunk is néhány kiegészítő, megelőző lépést kellett bevezetni.
Ilyen a kötelező pretriage, (vagyis egy megelőző osztályozás – a szerk.) amikor a szülőnek egy formanyomtatványt kell kötelezően kitölteni, majd hőmérsékletet mérünk a kísérő szülőnek és gyermeknek egyaránt. Ezen felül, amennyiben COVID gyanús tünetei vannak a gyermeknek, vagy osztályos felvételre kerül sor, minden esetben kötelezően COVID tesztet kell végeznünk. (gyorsteszt és PCR). A szülő esetében akkor van szükség általában PCR tesztre, ha oltatlan, vagy felsőlégúti tünetei vannak, vagy Ő is benn marad a gyermekével napokig a kórházban. Sajnos továbbra is látogatási tilalom van érvényben a teljes Gyermekklinika területén, ami azt jelenti, hogy egy gyermekkel csak egy hozzátartozó jöhet be. (2022. februári állapot)
Letöltenéd mikor hol fogják ellátni a gyermeked Pécsen?
Érdelnek a cikkhez hasonló témák?
Nézd meg a Sürgi Kapitányt!